Odchudzanie to przede wszystkim kwestia motywacji

Można stosować diety, można ćwiczyć, ale i tak waga naszego ciała zależy przede wszystkim od mózgu. Dlatego do schudnięcia często wystarczają po prostu wyćwiczone dobre nawyki. (…)

Rozwiązaniem może być to, co terapeuci nazywają przeprogramowaniem umysłu. Takie podejście preferuje m.in. Paul McKenna, brytyjski specjalista od hipnozy i programowania neurolingwistycznego (NLP).

Podstawą terapii odchudzającej McKenny są cztery proste zasady. Dla kogoś, kto próbował kiedyś przejść na dietę, brzmią dość rewolucyjnie. Nie dość, że można jeść, kiedy tylko czuje się głód, to jeszcze nie trzeba się przejmować tym, co „powinno” się znaleźć w menu, ale po prostu kierować się własnym gustem. Trzecia zasada wnosi jednak coś nowego – należy jeść świadomie, delektując się każdym kęsem, przeżuwając go minimum 20 razy. W czasie posiłku nie wolno się spieszyć, oglądać telewizji ani pić alkoholu. Wtedy mózg we właściwym momencie otrzyma sygnał sytości i łatwiej będzie nam zastosować czwartą zasadę – kiedy już się nasycisz, przestań jeść. (…)

Zbędne kilogramy dawno przestały być problemem kosmetycznym czy „odmianą urody”. Już ponad dziesięć lat temu Światowa Organizacja Zdrowia uznała otyłość za chorobę przewlekłą, która skraca życie. Szacuje się, że tylko w Stanach Zjednoczonych co roku 300 tys. osób umiera z powodu powikłań z nią związanych. Chodzi przede wszystkim o choroby układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze czy niewydolność serca. Poza tym otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów, m.in. raka piersi u kobiet po menopauzie, raka macicy (endometrium), jelita grubego, pęcherzyka żółciowego, trzustki i nerki. (…)

Źródło i pełen tekst artykułu: http://www.focus.pl/artykul/odchudzanie-to-przede-wszystkim-kwestia-motywacji

Autor: Katarzyna Sroczyńska