Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918

"Szli krzycząc: 'Polska! Polska!' - wtem jednego razu, chcąc krzyczeć zapomnieli na ustach wyrazu..." Juliusz Słowacki

Dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Warszawie we wtorek 23 października uczestniczyliśmy w konferencji wystawy "Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918", zorganizowanej dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa to 300 prac podzielonych na kilkanaście sekwencji. Ekspozycja ułożona jest z dziesięciu części, ułożonych w porządku chronologicznym i tematycznym. Wystawę rozpoczynają dzieła ukazujące lata 1905 - 1907 oraz Okres Wielkiej Wojny - dzieła obrazujące cierpienie, chaos, zwątpienie oraz bestialstwo.

 

 

Kolejna sekwencja to dzieła ukazujące kształtowanie się nowoczesnej estetyki, nowej tożsamości, nowych fundamentów w polskiej sztuce.

 

Ostatnia część wystawy ukazuje wydarzenia tuż po przewrocie majowym i definiuje punkt widzenia wodza - ta sala poświęcona jest w całości artystycznym ujęciom postaci Józefa Piłsudskiego.

 

Wystawa to odejście od "sztampowej" opowieści o niepodległości, a zarazem próba dotarcia do odbiorcy poprzez ukazanie emocji.

Wystawę można oglądać w Muzeum Narodowym od 26.10.2018 aż do 17.03.2019

11 listopada wstęp do Muzeum Narodowego będzie bezpłatny.

Bilety do nabycia w kasach Muzeum oraz online: bilety

 

Wystawa pod Honorowym Patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.

Kurator wystawy: dr Piotr Rypson

Foto:
1. Marian-Wawrzeniecki „Wisielcy-Finał” fot. Krzysztof Wilczynski

2. Zofia-Stryjeńska „Perkun" fot. Marek H.-Dytkowski.

3. Jacek-Malczewski „Portret brygadiera Józefa Piłsudskiego” fot. Krzysztof-Wilczynski