Nowy Rok w różnych częściach świata

Odsłony: 283

Pobierz quiz w formie aktywnego pliku pdf

Nowy Rok obchodzi się niemalże na całym świecie, bez względu na wierzenia i kulturę. Poza zwyczajowymi elementami jak huczna zabawa, głośna muzyka, tańce i fajerwerki można spotkać się z wieloma nietypowymi z naszego punktu widzenia zwyczajami. Jakimi?

Duńczycy, żegnając stary i witając nowy rok, roztrzaskują na szczęście stare talerze i szklanki przed drzwiami domów swoich bliskich. Inną noworoczną tradycją jest wchodzenie na krzesła, z których po północy zeskakuje się, wypędzając złe duchy i zapewniając sobie powodzenie na najbliższe dwanaście miesięcy.

Hiszpanie przygotowują na Sylwestra 12 winogron. Z każdym uderzeniem zegara zjadają jeden owoc, co oznacza szczęście w jednym miesiącu w nadchodzącym roku. Ważne jest zatem, aby nie przegapić żadnego uderzenia. W miastach takich jak Madryt, czy Barcelona ludzie zbierają się na rynkach i placach i wspólnie konsumują winogrona, a potem obchodzą dookoła butelkę szampana.

W ostatnie dni roku Szkoci obchodzą święto zwane Hogmanay. Jego początki sięgają jeszcze czasów pogańskich. Z tej okazji rozpala się wielkie ogniska, a czasem pali się także łodzie. Organizowane są wówczas parady z rozkołysanymi kulami ognia. Symbolizują one słońce i mają oczyścić zbliżający się rok. Inny szkocki zwyczaj nakazuje, by pierwsza osoba, która pojawi się w mieszkaniu w Nowy Rok, miała ze sobą prezent na szczęście. Zazwyczaj jest to butelka Whisky.

Źródło tekstu: Newsweek.pl | 03.01.2017 |

Quiz

Dodaj komentarz

Opublikuj komentarz jako gość

0
warunki korzystania.

Komentarze