Piękne przedmioty - Biedermeier w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Odsłony: 178

Pobierz quiz w formie aktywnego pliku pdf



Propozycją na ciekawe spędzenie czasu może być wizyta w muzeum. To trochę wejście do innego świata, gdzie rządzi wyobraźnia i przeszłość. Przykładem może być wystawa Biedermeier, którą miałam okazję niedawno oglądać.

W salach znajduje się wiele przedmiotów otaczających mieszczan przez około 40 lat. Meble obrazy, stroje, porcelana, szkło, zabawki oraz drobne przedmioty codziennego użytku. Pokazują one świat, który przeminął. To ekspozycja myśli i pragnień ludzkich do otaczania się ładnymi, solidnymi sprzętami.

Moim zdaniem prawdziwy klimat biedermeieru przechował się w obrazach. Oglądamy realistyczne sceny z życia rodzinnego, portrety mieszczan, dzieci, przyjaciół zebranych w salonie wszyscy jakby zastygli w bezruchu w najkorzystniejszych pozach. Namalowani są z wielką starannością o szczegóły zazwyczaj przy wspólnej lekturze czy muzykowaniu. Kuratorki wystawy zaaranżowały salony z wygodnymi meblami i sprzętami, których przeznaczenia dziś możemy się jedynie domyślać. Zniknęły już z naszych domów żardiniera, buliera, spluwaczka czy niciak. Uwagę przyciąga biżuteria, także ta patriotyczna. Nie można też pominąć zabawek, porcelany, wspaniałego, kolorowego szkła. Hafty i koronki zdumiewają precyzją. Szczególnie zaciekawiają sztambuchy, pamiątki z podróży czy maksymy dla panien „które chcą dostać mężów”. To one najwięcej mówią o ludziach ich uczuciach, poglądach czy priorytetach.

Zaskakujące, że minęło już półtora wieku od kiedy biedermeier święcił triumfy, a nadal celnie trafia w gust większości Polaków. Współcześnie też w cenie jest funkcjonalność, prostota, swojskość, a przy tym estetyczna przystępność i masowość. Wystawa jednak pokazuje coś więcej, pokazuje XIX wieczny mieszczański świat celnie utrwalony w dramacie „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Autor: Małgorzata Grabowska

Quiz

Dodaj komentarz

Opublikuj komentarz jako gość

0
warunki korzystania.

Komentarze