Jak bardzo jesteśmy uczciwi?

Odsłony: 246

Pobierz quiz w formie aktywnego pliku pdf

Porozmawiamy o uczciwości i o tym, jak uczciwi są ludzie w kontekście płacenia za produkty i usługi.
Czy wiecie czym są „skrzynki uczciwości”? To miejsca, w których możecie dokonać zapłaty bez obecności sprzedawcy i to od was zależy czy wpłacicie odpowiednią kwotę. Tej metody płatności można użyć kupując gazetę lub parkując samochód. W niektórych krajach używa się jej przy wyprzedażach garażowych, w których produkty wyeksponowane są przed domem z cennikiem i pojemnikiem na pieniądze. Możecie wybrać produkt i wrzucić do pudełka odpowiednią ilość pieniędzy, bez udziału sprzedawcy. Oznacza to, że nieuczciwi ludzie mogą wziąć rzecz, która im się podoba bez płacenia. „Skrzynki uczciwości” działają wtedy, gdy ludzie są uczciwi. Gorzej jeśli ludzie chcą oszukiwać innych.

W związku z tematem, mam dla Was małą zagadkę: czy wiecie kto powiedział „Uczciwość jest najlepszą polityką”?:
a. Donald Trump
b. Benjamin Franklin
c. Richard Nixon
Odpowiedzi udzielę na koniec.

Według psychologów ludzie są nieuczciwi z natury i jest to wynik naszego ewolucyjnego rozwoju. W przeszłości, ten kto posiadał więcej niż inni miał szansę przetrwać. Ciekawe jest to, że przetrwaliśmy głównie dzięki życiu w grupach społecznych. Ważne zatem było znalezienie balansu pomiędzy posiadaniem, a życiem w grupie.

Jeśli zatem wezmę rzecz lub skorzystam z usługi i za nią nie zapłacę, jestem nieuczciwy, ale zaoszczędzę pieniądze. Dlaczego w takim razie przywiązujemy rolę do bycia uczciwym? Robimy tak, ponieważ ludzie, którzy nas otaczają nie mogliby nam zaufać, a świat stałby się nieprzyjaznym środowiskiem dla człowieka. W dzisiejszych czasach bardziej opłacalna jest współpraca pozwalająca osiągnąć cel. Z tego wynika, że bycie uczciwym jest lepszą polityką niż bycie nieuczciwym.

Na koniec odpowiedź na pytanie: kto powiedział „Uczciwość jest najlepszą polityką”?
a. Donald Trump
b. Benjamin Franklin
b. Richard Nixon

Prawidłową odpowiedzią jest b. Benjamin Franklin.
Benjamin Franklin jest autorem książki z przysłowiami, w której zawarte są między innymi takie sentencje jak: „Bez bólu nie ma zapłaty” i „Masz coś do zrobienia jutro, zrób to dziś”.

Quiz

Dodaj komentarz

Opublikuj komentarz jako gość

0
warunki korzystania.

Komentarze