BITWA POD GRUNWALDEM W 1410 ROKU

W historii Polski wiele jest wydarzeń, o których warto pamiętać, ale jest jedna data, którą znają wszyscy. Jest to 1410 rok czyli bitwa pod Grunwaldem. Pamiętali o tej dacie historycy, pisarze np. Henryk Sienkiewicz w powieści „Krzyżacy”, Jan Matejko namalował słynny obraz „Bitwa pod Grunwaldem”. Obecnie to jedno z najczęściej wybieranych wydarzeń do rekonstrukcji historycznych.
W XIII wieku Krzyżacy zostali sprowadzeni przez Konrada Mazowieckiego na ziemie polskie. Mieli zapewnić ochronę przed pogańskimi Prusami. Okazało się, że Krzyżacy są bardziej zainteresowani budowaniem swojej potęgi, zajmowaniem ziem i bogaceniem się.
W 1409 roku Zakon Krzyżacki wypowiedział Polsce wojnę nazywaną Wielką Wojną. 15 lipca 1410 roku rozegrała się najważniejsza bitwa zjednoczonych wojsk Polski i Litwy z zakonem krzyżackim. Podczas bitwy zginął Wielki Mistrz i prawie wszyscy dostojnicy zakonu. Bitwa pod Grunwaldem pozostała w pamięci Polaków wspaniałym zwycięstwem zjednoczonych wojsk polskich i litewskich nad znienawidzonymi Krzyżakami.

Sytuacja w Europie
QUIZ

Realizatorem projektu jest Zarząd Główny Polskiego Związku Głuchych.
Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.